Kako izbrati primernega psihoterapevta?
Posamezniku, ki se odloča za psihoterapijo, lahko velik izziv predstavlja poiskati terapevta, ki mu po teoretični usmeritvi in osebnostnih lastnostih lahko nudi največ. Pri tem je ključno zavedanje, da vsak še tako izkušen in referenčen terapevt ni primeren za vsakega klienta, in obratno. Ljudje smo si po naravi različni (imamo različne vrednote, različne izkušnje iz preteklosti in različna pričakovanja), zato se lahko uspešno sodelovanje preveri in razvije šele v medsebojnem odnosu, torej v terapiji.
Prve ure terapije so namenjene spoznavanju klienta, njegovih okoliščin in težav, s katerimi se sooča. Prav je, da na teh prvih urah tudi klient spozna terapevta do te mere, da dobi občutek, ali je zanj primeren. Dober terapevt vzbuja klientu občutek varnosti in zaupnosti in mu pomaga v raziskovanju njegovih življenjskih pozicij na ravni miselnega, vedenjskega in čustvenega doživljanja. Na tej podlagi se oblikujejo terapevtski cilji in se lahko razvije dolgotrajnejše sodelovanje.
Če razmišljam iz pozicije klienta, bi rekla, da je na prvih srečanjih pomembno, da:
– se s terapevtom počutite sproščeno in varno,
– imate občutek, da bi na daljši rok z njim lahko zgradili zaupen odnos,
– vas zbrano posluša, razume, kar mu govorite in se zmore vživeti v vaše doživljanje,
– vam odgovarja njegov odnos do vas (je pristen, pošten in avtentičen).
Če imate glede zgornjih postavk dober občutek, potem ste na dobri poti, da s terapevtom zgradite odnos, ki vam bo pomagal pri doseganju premikov v terapiji. V kolikor čutite, da teh osnovnih predpostavk za gradnjo zaupnega odnosa ni, brez zadržkov poiščite drugega terapevta.
Poleg navedenega je dobro, da se pozanimate glede psihoterapevtove izobrazbe in njegovih predhodnih izkušenj. Psihoterapevti se lahko izobrazijo iz enega ali več psihoterapevtskih pristopov (psihoanalitične smeri, vedenjsko-kognitivne smeri, humanistične smeri idr.). Ena bolj odmevnih raziskav glede učinkovitosti psihoterapije (Consumer Reports, 1995), je pokazala, da je psihoterapija lahko enako učinkovita kot medikamentozno zdravljenje (ko govorimo o vključenosti klienta v redno terapijo daljše časovno obdobje), hkrati pa je podala še eno zanimivo ugotovitev. Namreč to, da med učinkovitostjo različnih psihoterapevtskih modalitet ni velikih razlik in da je za uspešno psihoterapijo pomemben predvsem dober odnos med terapevtom in klientom.
Zato ostanite čim bolj v stiku sami s seboj in zaupajte svoji intuiciji, saj je le ta lahko ključ do odgovora, s kom lahko uspešno rastete.