Kako postaviti zdrave meje?
Postavljanje meja je socialna veščina, ki nam pomaga graditi odnose z drugimi ljudmi. S partnerjem, z otroci, s starši, s prijatelji, s sodelavci, z nadrejenimi in tudi v situacijah s popolnimi tujci. Meje postavljamo zato, da zaščitimo sebe, naš čas, naša čustva, osebni prostor ter naše fizično in psihično zdravje. Zdrave meje krepijo našo osebno integriteto in nas zaščitijo pred tem, da bi se v razmerju z drugimi izčrpali ali postali žrtev manipulativnih in izkoriščajočih odnosov. Drugim sporočajo, kaj je za nas sprejemljivo in kaj ni. Dajejo nam moč, da prevzamemo odgovornost za svoje življenje. Biti odgovoren za svoje življenje pa pomeni, da ozavestiš svoje vrednote in jih zaščitiš.
Zdrave meje niso kamniti zid, ki ga je težko premakniti. So jasno zastavljene, a hkrati dovolj fleksibilne, da jih lahko prilagajamo posamezni situaciji. Zelo podobno se dogaja z našim osebnim prostorom, ki se spreminja glede na odnos, ki ga imamo z nekom. Obstaja neka nevidna meja, ki določa, kje se začne naš osebni prostor in kje se začne prostor drugega. Počutimo se neprijetno, če nek neznanec stoji preblizu nas, saj posega v naš prostor. S partnerjem, družinskimi člani ali prijatelji se lahko objamemo, medtem ko z neznancem potrebujemo zagotovljeno fizično razdaljo, da nam ni neprijetno. Podobno je z mejami v psihološkem kontekstu. Osebam, s katerimi imamo vzpostavljene bolj intimne odnose, postavimo drugačne meje kot tistim, s katerimi se srečamo prvič, ali imamo z njimi od prej neprijetne izkušnje.
Avtorica navdihujoče knjige Transform your boundaries Sarri Gilman, pravi, da imajo naše meje samo eno poslanstvo – da poskrbijo za nas same. Vsi imamo vgrajen naravni kompas, ki kaže dva pola: »da« in »ne«. Kaj je torej za nas sprejemljivo in kaj ne. Če ignoriramo ta naš notranji kompas, se lahko pojavijo simptomi, kot so občutek preobremenjenosti in manjvrednosti, stres, težave s spanjem, depresija, tvegana vedenja, zasvojenosti, perfekcionizem in številne druge.
Nekateri ljudje razvijejo občutek za postavljanje meja spontano, za druge je to veščina, ki se je morajo naučiti. Slednje je proces, ki zahteva čas in vztrajnost. V psihoterapevtski obravnavi je ta proces individualen, prilagojen posamezniku glede na njegove vrednote, življenjske okoliščine in druge specifike. Vseeno pa velja nekaj univerzalnih nasvetov, kako postaviti meje, ki ščitijo vaše psihično in fizično dobro počutje ter hkrati ohranjajo zdrave z drugimi.
1. Ozavestite zakaj so meje potrebne
Odnos med dvema je dober samo, če se oba počutita ok. Sestavni del vsakega dobrega odnosa je postavljanje zdravih mej. To seveda ne pomeni, da se morata dva vedno strinjati ali trdno vztrajati pri svojih prepričanjih. Lahko sklepata kompromise, ko se glede česa ne strinjata. Za to, da lahko skleneta dober kompromis, je potrebno, da se zavedata vsak svojih meja in jih jasno predstavita drug drugemu. Na ta način se vzpostavlja ravnovesje v odnosu, ki daje občutek varnosti, tudi če gresta vsak nekoliko izven okvirov svojih meja. Če meje postavimo z odprto komunikacijo, nas to lahko z osebo zbliža, saj obe strani točno vesta, kaj lahko pričakujeta drug od drugega.
2. Določite seznam svojih vrednot
Da lahko meje v odnosu postavite, morate vedeti, kaj je za vas ok in kaj ne. Poznati moramo naše osebne vrednote. Vrednote najlažje definiramo kot tiso, kar ima posameznik za pravilno in dobro. So notranji kompas za usmerjanje našega vedenja. Pomagajo nam pri sprejemanju odločitev. Oseba, ki ve, kaj si želi in kaj ne, se lažje odloča tudi v zahtevnih življenjskih situacijah. Lažje postavlja meje in je posledično v odnosih bolj zaupljiva ter pozitivno naravnana.
3. Svoje meje jasno izrazite in bodite iskreni, pri njih vztrajajte
Ljudje imamo različne poglede na svet in pravila v njem. Naše meje so različne. Ko razmislimo in ozavestimo, kaj je za nas sprejemljivo in kaj ne, je naslednji korak ta, da to jasno povemo drugim. To zahteva nekaj veščin dobre komunikacije, ki se od situacije do situacije lahko razlikuje. Velja pa nekaj splošno uporabnih nasvetov. V komunikaciji smo iskreni in jasni. Iskrenost nam pomaga pri transparentni komunikaciji, da v pogovoru ne ostajajo prikrite vsebine in imata obe strani na voljo vse pomembne informacije. Jasnost pa nam pomaga, da ne pride do nesporazumov v komunikaciji. Ko meje enkrat postavimo, pri njih vztrajamo, razen če sprejmemo kompromis, s katerim smo zadovoljni.
4. Bodite pozorni na meje drugih in jih spoštujte
Če želite, da druga oseba spoštuje vaše meje, morate vi spoštovati njene. Če jih jasno izrazi, se o njih pogovarjajte. Mnogo ljudi ne zna izraziti svojih misli in čustev ali pa jih izraža na neverbalen način. Zato bodite radovedni in se pozanimajte o mnenju drugega. Če nekoga razjezite ali užalite, je to zato, ker ste prestopili njegove meje. Poskusite se o tem pogovoriti. Še zlasti v partnerskih odnosih je pomembno, da se ustvari prostor, kjer si lahko vse povemo, vendar je toliko bolj pomemben tudi način, kako to povemo. Bodite nežni, sočutni in razumevajoči v komunikaciji. Zdrav odnos vsake vrste vedno temelji na vzajemnem spoštovanju.
5. Vzemite si čas zase
Enako pomembno, kot je posvetiti svoj čas drugim, je tudi vzeti si čas zase. Jasno povejte, kdaj potrebujete več časa, več prostora, kdaj želite biti sami in kdaj v družbi. Naj vam ne bo težko reči »ne«. Vem, lažje je to reči kot storiti. Četudi nam je morda težko reči »ne« drugemu, to lahko deluje pozitivno v dve smeri. Sebi omogočimo, da se fizično in psihično regeneriramo – napolnimo baterije. Spočiti pa lahko potem resnično uživamo v odnosu z drugimi v za nas bolj ugodnem trenutku.
Vaše meje vplivajo na vaše počutje in oblikujejo odnose z drugimi. Na voljo imate omejeno količino energije, zato jo ne zapravljate brezglavo. S postavljanjem zdravih meja smo lahko bolj svobodni, bolj izpopolnjeni in srečnejši v odnosu do sebe in drugih.